Synteza półprzewodnikowych kropek kwantowych (QNA.dots)

QNA Technology

Synteza półprzewodnikowych kropek kwantowych (QNA.dots) – nanostruktur posiadających wszelki potencjał, by zrewolucjonizować szereg sektorów rynkowych, jak np. produkcja wyświetlaczy, fotowoltaika czy oświetlenie. Jednocześnie, dzięki rozwijanej przez firmę technologii modyfikacji powierzchni nanostruktur, firma jest w stanie sprostać wymaganiom producentów urządzeń, dostarczając im wysokiej jakości nanostruktury o pożądanych przez nich parametrach fizykochemicznych.

 • Nanotechnologia

Przejdź do

Opis innowacji
Możliwości zastosowania
Model współpracy
Kontakt

Opis innowacji

QNA Technology specjalizuje się w rozwoju unikalnych w skali świata kropek kwantowych, niezawierających metali ciężkich, emitujących w zakresie światła niebieskiego. Takiego materiału, spełniającego oczekiwania komercyjne, nie ma obecnie na rynku. Kolor niebieski kropek kwantowych jest najbardziej pożądanym kolorem przez branżę wyświetlaczy oraz ma zastosowanie w aplikacjach medycznych czy oświetleniowych. QNA.dots znaleźć mogą także zastosowanie na rynku oświetlenia LEDjak i w fotowoltaice. QNA Technology ma szansę odegrać także istotną rolę, oferując materiały komplementarne do dostępnych obecnie na rynku. Kluczowa będzie tutaj możliwość wyprodukowania kropek o odpowiednich parametrach, stabilności i potencjale skalowania. Spółka cieszy się zainteresowaniem największych globalnych producentów wyświetlaczy i firm technologicznych. To pokazuje, że w kropkach kwantowych, w szczególności tych emitujących światło niebieskie, drzemie bardzo duży potencjał biznesowy. Według wyliczeń firmy doradczej Mordor Intelligence, rynek kropek kwantowych został wyceniony na 652,2 mln dolarów w 2020 r. i oczekuje się, że do 2026 r. osiągnie wartość ponad 4,4 mld dolarów. Silny dział R&D równolegle rozwija nowe metody syntezy ww. kropek oraz nowe protokoły ich modyfikacji. Aktualnie skupiamy się głównie na projekcie syntezy wysokiej jakości kropek kwantowych niezawierających kadmu i emitujących w kolorze niebieskim.
Firma posiada dwa, zarejestrowane w UPRP, patenty dotyczące metod syntezy oraz modyfikacji nanokryształów (numery praw wyłącznych: PL 408279, PL 407146) i jest w trakcie opracowywania kolejnych zgłoszeń patentowych.
Niebieskie światło jest częścią podstawowej palety barw Czerwony – Zielony – Niebieski, umożliwiającej tworzenie dowolnych kolorów, w tym bieli. Dlatego niebieski ma kluczowe znaczenie dla tworzenia wysokiej jakości obrazów (wyświetlacze, oświetlenie, projektory) lub wysokowydajnych białych diod LED.

Zastosowanie

Kropki kwantowe to najlepsze rozwiązanie, gdy potrzebujemy materiałów emitujących, absorbujących lub konwertujących światło o wysokiej jakości optycznej, dobrej stabilności (trwałości) przy jednoczesnym uzyskaniu dodatkowych funkcjonalności urządzenia, takich jak elastyczność, drukowalność czy przezroczystość. Kropki kwantowe znajdują zastosowanie m.in. na rynku wyświetlaczy, fotowoltaiki, biosensorów czy drukowanej elektroniki zewnętrznie.
Niebieskie kropki kwantowe mogą być także wykorzystane w aplikacjach oświetleniowych. QDs LED pozwalają na konstrukcję oświetlenia powierzchniowego, elastycznego przy utrzymaniu wysokiej wydajności z możliwością dostosowania kolorów. QDs LED są także lekkie, cienkie, przezroczyste. QDs LED prawdopodobnie znajdą także zastosowania w zupełnie nowych projektach oświetleniowych.

Model współpracy

Partnerstwo projektu – wsparcie merytoryczne, przygotowywanie treści do wykorzystania na portalu, udział w pracach nad raportem o współpracy wrocławskiego biznesu i nauki.

Logo QNA Technology

QNA Technology

QNA jest producentem kropek kwantowych oraz tuszy kwantowych. Naszą specjalizacją jest projektowanie i wytwarzanie koloidalnych nanostruktur półprzewodnikowych oraz modyfikacja ich powierzchni. Oferujemy zarówno kropki kwantowe (QNA.dots), jak i również bazujące na kropkach kwantowych tusze (QNA.ink). Wykorzystując naszą technologię i wiedzę, chcemy stać się światowym liderem w produkcji koloidalnych nanostruktur półprzewodnikowych oraz tuszy bazujących na nanostrukturach półprzewodnikowych. Chcemy aby nasze produkty przyczyniły się do rozwoju przyszłych i obecnych zaawansowanych technologii. Chcemy zostawić swój ślad w historii techniki.

 • Nanotechnologia
 • ul. Duńska 9, 54-427 Wrocław
 • www.qnatechnology.com
 • info@qnatechnology.com
 • +48 882 760 674

Kontakt w sprawie innowacji

dr inż. Mateusz Bański

CTO

 • +48 882 760 673
 • mateusz.banski@qnatechnology.com

Zobacz najnowsze innowacje

 • 9 maja, 2024

 • 2 kwietnia, 2024

 • 2 kwietnia, 2024