Dzień Nauki Polskiej – jak łączy się ona z biznesem i innowacjami?

Dzień Nauki Polskiej – jak łączy się ona z biznesem i innowacjami?

19 lutego, w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, obchodzimy Dzień Nauki Polskiej! Jest to wyjątkowe święto, które ma nie tylko inspirować do podejmowania różnorodnych przedsięwzięć związanych z nauką, ale też promować jej znaczenie. Przy tej okazji, Wrocławski Park Technologiczny, koordynator projetu Sektor Innowacji, postanowił przyjrzeć się temu, jakie znaczenie nauka ma dla rozwoju innowacyjnych firm.


W WPT działa na co dzień ponad 200 przedsiębiorców. Wielu z nich związanych jest z innowacjami i swoją działalność nie tylko opiera na nauce, ale też to właśnie jej zawdzięcza inspirację do prowadzenia własnego biznesu.

W Saule Technologies to właśnie odkrycie naukowe dało początek naszemu biznesowi. Wszystko zaczęło się od wynalezienia przełomowej technologii wytwarzania fotowoltaicznych ogniw perowskitowych metodą druku na cienkiej, elastycznej folii, a następnie założenia firmy, która zatrudnia już kilkudziesięciu naukowców z całego świata. Dzięki inwestycjom w badania i rozwój, firmy są w stanie opracować nowe i innowacyjne produkty oraz technologie, które pozwalają im uzyskać przewagę konkurencyjną. Nauka pozwala również na lepsze zrozumienie potrzeb rynku i klientów, co jest niezbędne do podejmowania właściwych decyzji biznesowych i ustanawiania skutecznej strategii. Wreszcie, nauka jest kluczowa dla rozwoju kompetencji pracowników. Nie ma zatem możliwości prowadzenia sprawnie biznesu bez zaangażowania w jego rozwój nauki opowiada dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO Saule Technologies.

Nauka jest też podstawią rozwoju nowoczesnego przemysłu.

– Wierzymy, że gwarancją sukcesu w branży technologicznej jest stały rozwój. Aby dostarczać klientom najlepsze rozwiązania, należy podążać za postępem technologicznym. Nie ma postępu bez wiedzy, badań, rozwoju i nauki. Jesteśmy tego najlepszym przykładem. To właśnie dzięki badaniom naukowym opracowaliśmy pierwsze urządzenia do regulacji prędkości w silnikach w latach 60-tych. To ona zainspirowała nas do stworzenia ponad pół wieku temu koncepcji MECHATRONIKI łączącej wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej i elektroniki. I wreszcie to dzięki nauce w 1977 roku powstał pierwszy robot Yaskawa MOTOMAN, a pod koniec ubiegłego wieku jako jedna z pierwszych firm na rynku opracowaliśmy swoje własne serwonapędy. Nauka przyczyniła się do tego, że dziś możemy zaoferować klientom najnowocześniejsze rozwiązania. W końcu MECHATRONIKA jest wpisana w nasze DNAkomentuje Paulina Wessely, Marketing Manager w Yaskawa Polska.

Kluczowy jest dialog

Współpraca nauki i biznesu jest podstawą rozwoju innowacji, szczególnie w dobie intensywnego rozwoju nowoczesnych rynków. Przynosi również szereg korzyści nie tylko dla poszczególnych przedsiębiorstw, czy zatrudnianych przez nich naukowców, ale też całej gospodarki, która staje się bardziej konkurencyjna. Ważna jest tu też współpraca z uczelniami wyższymi – przepływ know-how, komercjalizacje czy dostęp do infrastruktury badawczej napędza zarówno rozwój nauki, jak i biznesu.

Nauka jest nieodłącznym elementem biznesu. Daje początek wielu kreatywnym pomysłom, które z czasem przeradzają się w dobrze prosperujące firmy. Dialog pomiędzy nauką, a biznesem jest wyjątkową płaszczyzną, gdzie następuje przemiana idei w czyn lub rzecz namacalnąwskazuje Aleksandra Puzon z Działu Marketingu z firmy Shim-Pol.

Warto podkreślić, że podejść do tego, czym jest nauka w biznesie, może być wiele.

Każda jedna osoba może mieć swoją definicję tego pojęcia. Dla mnie nauka stanowi przestrzeń możliwości i ogrom tajemnic, które wciąż wymagają odkryć. Dzięki niej można się poczuć jak filmowy Indiana Jones😊… tyle tylko, że zamiast poszukiwać skarbu – sami go kreujemy. Poprzez badanie, zrozumienie podążamy do tworzenia i rozwijania rzeczy bądź usług, które w sposób wymierny mają pomóc ludziom, czy środowisku. Dzięki nauce możemy stworzyć rzeczy niezwykłe, wyjątkowe. Możemy wspomagać, ułatwić, leczyć. W takiej przenośni biznes stanowi pewną funkcję, która pozwala nadać określoną wartość tym skarbom… – opowiada dr Paweł Mituła, założyciel firmy Sovigo oraz Healthcann

Łączymy biznes i naukę!

W WPT na co dzień podkreśla się to, jak duże znaczenie ma współpraca nauki i biznesu. To właśnie dlatego powstał Sektor Innowacji – praktyczne narzędzia oraz przestrzeń wymiany know-how dla biznesu i nauki, które nie tylko mają ze sobą dużo wspólnego, ale też mogą wzajemnie napędzać swój rozwój. Ich współpraca to sposób na projektowanie przyszłości.

 

Zobacz najnowsze informacje

  • 25 kwietnia, 2024

  • 24 kwietnia, 2024

  • 21 kwietnia, 2024