Katalizator do produkcji wodoru metodą SRE
Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii
Zsyntezowany został katalizator zawierający zeolit ZSM-5 modyfikowany kobaltem (zamiast metali szlachetnych) i przeznaczony do produkcji wodoru metodą reformingu parowego etanolu. Materiał jest lepszy od podobnych mu dostępnych na rynku.
- Energetyka
Przejdź do
Opis innowacji
Zsyntezowany został katalizator zawierający zeolit ZSM-5 modyfikowany kobaltem (zamiast metali szlachetnych) i przeznaczony do produkcji wodoru metodą reformingu parowego etanolu. Materiał jest lepszy od podobnych mu dostępnych na rynku ze względu na: – zawartość krzemu i większą selektywność procesu do wodoru – wysoką żywotność katalizatora potwierdzona długoterminowymi testami katalitycznymi; – nanometryczny rozmiar ziaren katalizatora, który ma znaczący wpływ na aktywność katalityczną, ponieważ mniejsze rozmiary ziaren zapewniają zwiększenie aktywności materiału; – rozwiniętą powierzchnię właściwą, która umożliwia ograniczenie masy wsadu katalizatora niezbędnego do uzyskania pożądanych parametrów procesu reformingu; – odporność katalizatora na obecność wody w surowcu, co otwiera możliwość zastosowania bioetanolu bez wstępnego procesu osuszania (ograniczenie czaso- i energochłonności całego ciągu technologicznego).
Zastosowanie
Model współpracy
Uniwersytet Jagielloński, Wydział Chemii
Wydział Chemii jest jednym z najnowocześniejszych i najlepszych wydziałów chemicznych w Polsce. Pracownicy, doktoranci i studenci realizują obecnie około 140 zewnętrznie finansowanych projektów badawczych, 12 dydaktycznych i kilka inwestycyjnych. Duża skuteczność w zdobywaniu środków na finansowanie badań skutkuje ich wysoką jakością, co w połączeniu z szeroko rozwiniętą współpracą międzynarodową daje potężne możliwości badawczo-rozwojowe.
- Prace badawczo-rozwojowe
- ul. Zamojska 6, 54-102 Wrocław
- https://www.uj.edu.pl/
- pa.janus@uj.edu.pl
- +48 506 006 590
Kontakt w sprawie innowacji
Paula Janus
- +48 506 006 590
- pa.janus@uj.edu.pl