Ketchup o właściwościach prozdrowotnych

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Przedmiotem wypracowanego rozwiązania jest receptura ketchupu o wysokich właściwościach prozdrowotnych z dodatkiem czarnego czosnku oraz wybranych ziół, warzyw i owoców. Oryginalna receptura zapewnia nie tylko optymalną lepkość i walory sensoryczne, ale również wysoką zawartość substancji prozdrowotnych takich jak SAC oraz polifenole. Optymalny dobór owoców nie tylko pozytywnie wpłynął na smak produktu, ale również pozwolił zrezygnować z dodatku cukru. Łagodne warunki procesu, pozwalają na zacho

  • Technologia żywności

Przejdź do

Opis innowacji
Możliwości zastosowania
Model współpracy
Kontakt

Opis innowacji

KRÓTKI OPIS TEMATYKI BADAWCZEJ

Według danych opublikowanych przez Euromonitor rynek ketchupu w Polsce został wyceniony na 500 mln złotych. Kategoria keczupu w placówkach małego formatu w pierwszym kwartale roku 2020 odnotowała 7% wzrost w wartości sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Keczup sprzedaje się w miarę równomiernie przez cały rok, ale początek sezonu grillowego to jeden z lepszych okresów dla tej kategorii. Średnia liczba wariantów na sklep rośnie latem. Świadomi i wymagający konsumenci poszukują dzisiaj nie tylko walorów sensorycznych, ale i wartości prozdrowotnych. Proponowana receptura ketchupu z dodatkiem czarnego czosnku bogatego w S-allilocysteinę (SAC) odpowiada na ich potrzeby. Na polskim rynku czarny jest dostępny głównie w postaci fermentowanowanych bulw lub suplementów diety na bazie ekstraktu, ale nie w formie przypraw czy sosów, takich jak ketchup.

OPIS WYNALAZKU

Przedmiotem wypracowanego rozwiązania jest receptura ketchupu o wysokich właściwościach prozdrowotnych z dodatkiem czarnego czosnku oraz wybranych ziół, warzyw i owoców. Oryginalna receptura zapewnia nie tylko optymalną lepkość i walory sensoryczne, ale również wysoką zawartość substancji prozdrowotnych takich jak SAC oraz polifenole. Optymalny dobór owoców nie tylko pozytywnie wpłynął na smak produktu, ale również pozwolił zrezygnować z dodatku cukru. Łagodne warunki procesu, pozwalają na zachowanie właściwości prozdrowotnych zawartych w sosie składników.

PRZEWAGI

Sos o unikalnej recepturze na bazie warzyw, ziół i owoców o właściwościach prozdrowotnych z dodatkiem czarnego czosnku: – o właściwościach przeciwutleniających i przeciwcukrzycowych; – o wysokiej zawartości składników bioaktywnych, w tym polifenoli; – na bazie surowców naturalnych; – o obniżonej kaloryczności i niskim indeksie glikemicznym – bez dodatku cukru.

ETAP ROZWOJU TRL 6 – Testy technologii w warunkach zbliżonych do rzeczywistych

Więcej informacji >

Zastosowanie

– jako prozdrowotny sos – dodatek do różnych potraw;

– jako żywność funkcjonalna;

– żywność wzbogacona składnikami bioaktywnymi.

Model współpracy

– umowa licencyjna;
– umowa sprzedaży;
– prace B+R.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Oferta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu skierowana jest do przedsiębiorców, naukowców, instytutów badawczo-rozwojowych, administracji publicznej oraz jednostek samorządu terytorialnego. Uniwersytet dysponuje doświadczoną i profesjonalną kadrą naukową, która w oparciu wiedzę i umiejętności oraz przy wsparciu specjalistycznej infrastruktury badawczej jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom badawczym lub dostarczyć wnikliwe ekspertyzy. Kompetencje naszych specjalistów potwierdzają liczne patenty oraz projekty badawcze i badawczo-rozwojowe realizowane w międzynarodowych i kajowych interdyscyplinarnych zespołach. Współpracujemy z 250 podmiotami, do których zaliczają się tacy światowi liderzy jak Bayer Sp. z o.o., KGHM Polska Miedź S.A., Ustronianka, BASF Polska Sp.z o.o., spółki Grupy Maspex, w tym w szczególności Tymbark i Lubella, SensDx S.A czy SAT Revolution.

  • Technologia żywności
  • ul. Norwida 25 50-375 Wrocław
  • www.upwr.edu.pl
  • joanna.wicinska@upwr.edu.pl
  • +48 725 550 881

Kontakt w sprawie innowacji

Joanna Wicińska

  • +48 725 550 881
  • joanna.wicinska@upwr.edu.pl

Zobacz najnowsze innowacje

  • 2 kwietnia, 2024

  • 2 kwietnia, 2024

  • 2 kwietnia, 2024