Produkcja drożdży Yarrowia lipolytica wzbogaconych w kwas kynureninowy

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Piwo jest jednym z najbardziej popularnych napojów alkoholowych na świecie. Tradycyjnie receptura piwa opiera się na czterech składnikach: wodzie, słodzie, drożdżach i chmielu. Jednak coraz bardziej wymagający, świadomi konsumenci o wyrafinowanych gustach poszukują nowych smaków, w tym owocowych.

  • Żywność funkcjonalna

Przejdź do

Opis innowacji
Możliwości zastosowania
Model współpracy
Kontakt

Opis innowacji

KRÓTKI OPIS TEMATYKI BADAWCZEJ

Kwas kynureninowy (KYNA) jest hydroksykwasem będącym produktem metabolizmu tryptofanu, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Ma działanie przeciwdrgawkowe, działanie przeciwwrzodowe w owrzodzeniu żołądka wywołanym stresem, alkoholem i działaniem innych substancji toksycznych. Ponadto zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego, obniża ciśnienie tętnicze krwi, ma działanie przeciwbakteryjne i może regulować skład flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i neuroprotekcyjne, a w warunkach in vitro również działanie przeciwnowotworowe. Ponadto, korzystnie wpływa na tkankę tłuszczową, gospodarkę lipidową i insulinę. Kwas kynureninowy jest wchłaniany z przewodu pokarmowego i osiąga wysokie stężenie we krwi i tkankach, co umożliwia jego podawanie drogą doustną. Wymienione zalety pozwalają myśleć o zastosowaniu KYNA w prewencji i łagodzeniu wielu schorzeń, szczególnie w prewencji chorób neurodegeneracyjnych. KYNA występuje w niektórych produktach spożywczych takich jak brokuły, ziemniaki czy propolis, pyłek oraz miód. Nieliczne znane metody biotechnologiczne pozwalają uzyskać KYNA na poziomie do kilkustet µg/L w supernatancie i 500 mg/kg w suchej masie.

OPIS WYNALAZKU

Przedmiotem wynalazku oraz know-how jest metoda otrzymywania biosyntezy KYNA w hodowli periodycznej z wykorzystaniem szczepu drożdży Yarrowia lipolytica S-12 pozwalająca uzyskać zawartość KYNA na poziomie nawet do 1 490 mg/kg suchej masy (w zależności od składników pożywki). Proces został zoptymalizowany i przetestowany zarówno w skali laboratoryjnej (5L) jak pilotażowej (300 L). Metoda wykorzystuje ogólnie dostępne i tanie składniki pożywki hodowlanej. Technologia jest przyjazna dla środowiska ponieważ nie generuje żadnych odpadów. Wytworzona biomasa bogata w KYNA wraz z cieczą pofermentacyjna po procesie biotechnologicznym jest suszona i może być następnie wykorzystywana jako dodatek do żywności funkcjonalnej lub surowiec do produkcji suplementów diety.

PRZEWAGI

– wysoka wydajność i selektywność biosyntezy;

– bezodpadowość i warunki procesu przyjazne dla środowiska;

– niskie koszty procesu i powszechnie dostępne substraty.

OCHRONA PATENTOWA PL237617B1 ETAP ROZWOJU – TRL 5 – Skala 300 L

Więcej informacji >

Zastosowanie

Dodatek do żywności funkcjonalnej; suplementy diet

Model współpracy

– umowa licencyjna;
– umowa sprzedaży;
– prace B+R.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Oferta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu skierowana jest do przedsiębiorców, naukowców, instytutów badawczo-rozwojowych, administracji publicznej oraz jednostek samorządu terytorialnego. Uniwersytet dysponuje doświadczoną i profesjonalną kadrą naukową, która w oparciu wiedzę i umiejętności oraz przy wsparciu specjalistycznej infrastruktury badawczej jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom badawczym lub dostarczyć wnikliwe ekspertyzy. Kompetencje naszych specjalistów potwierdzają liczne patenty oraz projekty badawcze i badawczo-rozwojowe realizowane w międzynarodowych i kajowych interdyscyplinarnych zespołach. Współpracujemy z 250 podmiotami, do których zaliczają się tacy światowi liderzy jak Bayer Sp. z o.o., KGHM Polska Miedź S.A., Ustronianka, BASF Polska Sp.z o.o., spółki Grupy Maspex, w tym w szczególności Tymbark i Lubella, SensDx S.A czy SAT Revolution.

  • Technologia żywności
  • ul. Norwida 25 50-375 Wrocław
  • www.upwr.edu.pl
  • joanna.wicinska@upwr.edu.pl
  • +48 725 550 881

Kontakt w sprawie innowacji

Joanna Wicińska

  • +48 725 550 881
  • joanna.wicinska@upwr.edu.pl

Zobacz najnowsze innowacje

  • 2 kwietnia, 2024

  • 2 kwietnia, 2024

  • 2 kwietnia, 2024