Raport „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej” już dostępny!

Raport „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej” już dostępny!

Wrocław jest trzecim ośrodkiem w Polsce, gdzie powstaje najwięcej gier komputerowych – wynika z zaprezentowanego właśnie raportu „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej”, przygotowanego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Startup Wroclaw. W tej branży pracuje tu już 1500 osób, a ich liczba stale wzrasta.

Branża gamingowa (gamedev) w aglomeracji wrocławskiej rozwija się w bardzo szybkim tempie. Lokalni twórcy gier komputerowych są rozpoznawani już nie tylko na rynku krajowym, ale także międzynarodowym. Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) i Startup Wroclaw postanowiły przyjrzeć się tej branży, rosnącej w siłę. Raport „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej” to nie tylko szczegółowa analiza rynku, który na całym świecie jest wart 180 mld dolarów, ale także furtka dla inwestorów, twórców i miłośników branży gamingowej do przyszłej współpracy z lokalnymi firmami.

Silna i perspektywiczna branża

Raport „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej” ma na celu kompleksową diagnozę oraz opis działań lokalnych firm z branży gamingowej. Badacze zapytali przedstawicieli 25 firm działających na rynku. Ich odpowiedzi pozwoliły zmapować gamingowe środowisko aglomeracji wrocławskiej i przeanalizować jego kondycję oraz perspektywy rozwoju, w tym najnowsze tytuły oraz plany na przyszłość.

Wrocław jednym najważniejszych centrów gamingowych

Rynek gamingowy w Polsce jest obecnie wart 4,97 mld złotych i wciąż się rozwija. Przewiduje się, że w roku 2024 osiągnie pułap rzędu 6 mld złotych. Nasi programiści uznawani są za jednych z najlepszych na świecie – w rankingu HackerRank zajmują trzecie miejsce po Chinach i Rosji. Przez lata polskie firmy wyrobiły sobie renomę takimi tytułami jak Wiedźmin, produkcji CD Projekt Red, czy Dying Light wrocławskiego Techlandu.

Wrocław z najważniejszych centrów rozwoju branży gamedev w kraju

Wrocław wyróżnia się na tle innych miast w Polsce i jest jednym z najważniejszych centrów rozwoju branży gamedev w kraju.

Swoją siedzibę ma tu kilkadziesiąt studiów o różnej wielkości i modelu działania, od mikroprzedsiębiorstw do giełdowych spółek zatrudniających setki osób i produkujących gry rozpoznawalne na całym świecie. Dynamicznie rozwijają się tu też wschodzące obszary tego rynku, takie jak np. AR/VR.

Siła przyciągania miasta jest ewidentna

Twórcy gier chwalą Wrocław przede wszystkim za relatywnie dobry dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Doceniają również kulturę networkingu, wzajemnej pomocy i wymiany doświadczeń. Powstaje też dużo lokalnych inicjatyw, organizowane są spotkania branżowe i warsztaty. Nic dziwnego, Wrocław od zawsze był uważany za miasto, co najwyraźniej przekłada się też na biznes.

Miasto jest postrzegane jako atrakcyjne miejsce do życia, m.in. dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze (powierzchnia biurowa, dobry dojazd, połączenia lotnicze itp.), szerokiej ofercie edukacyjnej oraz wizerunkowi miasta, które jest innowacyjne i wspiera rozwój całej branży IT.

Stolica Dolnego Śląska jest również widziana jako przestrzeń do dalszego rozwoju. Aby sprostać wymaganiom rynku potrzebni są więc specjaliści. Coventry University Wrocław, z którym współpracowano podczas przygotowywania raportu, planuje odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku gaminngowego.

Z raportu „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej”  wynika, że rynek gamedev we Wrocławiu dynamicznie się rozwija i ma perspektywy na kolejne osiągnięcia. Przy odpowiednim wsparciu oraz współpracy przedstawicieli branży i władz lokalnych, ma on również potencjał, by stać się jedną z wizytówek miasta o zasięgu międzynarodowym.

„Wrocław jest atrakcyjny dla branży gamingowej, bo ma bardzo dobrą ofertę edukacyjną, a także dużą społeczność studiów, deweloperów i osób zajmujących się sprawami okołobranżowymi. Na tym główne oparty jest obecny gamedev. Spróbujemy to rozwinąć i to jest nasz cel na kolejne lata.”
Maciej Jacenik z ARAW

Raport „Gamedev w aglomeracji wrocławskiej”  został przygotowany we współpracy z kancelarią prawną Dotlaw, Coventry University Wrocław oraz DiveInData.


Czy wiesz, że…

  • 10% HQ studiów gamedevowych w Polsce zlokalizowane jest na Dolnym Śląsku
  • Wrocław to 3 ośrodek pod względem liczby studiów gamedev w Polsce
  • 76% studiów gamedevowych to firmy nie większe niż 50 osób
  • 27% gier tworzonych we Wrocławiu to gry na PC
  • 23% studiów to spółki notowane na giełdzie
  • We Wrocławiu pracuje w branży ponad 1500 osób
Więcej informacji >

Źródło informacji: www.wroclaw.pl

Zobacz najnowsze informacje

  • 6 września, 2024

  • 5 września, 2024

  • 23 sierpnia, 2024