Scanway – kosmos i przemysł pod czujnym okiem inżynierów.

Scanway

Scanway – kosmos i przemysł pod czujnym okiem inżynierów.

Od projektu studenckiego do firmy istotnej gospodarczo dla dwóch branż: przemysłowej i kosmicznej — tak w skrócie można podsumować historię Scanway. Spółka swoimi kompetencjami łączy dwa odmienne światy, dając obu podobny efekt — kontrolę i pewność pracy, na ziemi i w przemyśle.

 

Początki Scanway to dwa kosmiczne projekty studenckie. Pierwszy dotyczył badania rozpadu Freonów, drugi – wiercenia w kosmosie. Po udanym starcie w dwóch konkursach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) zespół zrealizował 2 projekty, których celem było pionierskie badanie rozpadu Freonu w stratosferze pod wpływem promieniowania UV (projekt FREDE) oraz eksperyment dotyczący wiercenia w kosmosie (Projekt DREAM). Podczas jego realizowania i ewaluacji utworzyła się nieformalna grupa specjalistów, która ostatecznie przekuła się w pierwszy zespół Scanway.

Obecnie Scanway jest 30-osobowym zespołem inżynierów i specjalistów z zakresu technologii obserwacyjnej. Specjaliści spółki projektują i wdrażają systemy wizyjne dla przemysłu i kosmosu. Realizacje Scanway sprawiają, że można obserwować dowolny obiekt lub obszar w sposób precyzyjny, ciągły lub z dokładnością o wiele większą niż ludzkie oko. Szybki wzrost spółki i dynamicznie zwiększająca się liczba zleceń sprawiła, że w 2020 zespół Scanway dokonał podziału na Scanway Space i Scanway Industry dzieląc się tym samym na zespoły #team_space i #team_industry.

Kosmos #Scanway_space & Przemysł #Scanway_industry
W ramach kosmicznej gałęzi swoich działań spółka tworzy inteligentne i wytrzymałe instrumenty optyczne. Opracowywane przez Scanway wysokorozdzielcze układy obserwacyjne dla mikro- i nanosatelitów pozwolą obserwować Ziemię z niezwykłą dokładnością. Inżynierowie Scanway Space są autorami m.in: części optycznej mikrosatelity EagleEye i PIAST, satelitarnego systemu obserwacji Ziemi, czy laserowego systemu 3D do orientacji w przestrzeni wywierconych cząstek.

Na potrzeby przemysłu spółka projektuje i dostarcza efektywne i dopasowane do potrzeb systemy wizyjnej kontroli jakości. Wdrażane przez Scanway systemy wizji maszynowej dedykowane są dla branż o wysokiej dynamice produkcji – poligrafii i opakowań, branży spożywczej, automotive, obróbki drzewnej i innych. Wśród klientów i partnerów spółki można znaleźć m.in.: PGE EO, NCBiR, New Era Materials, HCP Cegielski, Chromasens, a także Politechniki.

Jak przebiegał rozwój firmy?
Scanway swoją działalność rozpoczął od budowy satelity obserwacyjnego Ziemi ScanSAT, jednak nie ograniczał się tylko do realizacji projektów z branży space-tech. Firma rozwinęła drugi obszar swojej działalności skupiający się na transferze technologii kosmicznych do zastosowań przemysłowych. Na przestrzeni ostatnich lat podjęliśmy się szeregu działań przyczyniających się nie tylko do jej wzrostu, ale i rozwoju polskiego sektora kosmicznego i przemysłowego. Godnymi uwagi krokami biznesowymi było m.in. obecność na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym, członkostwo w grupie roboczej tworzącej Business Technology Roadmap polskiego sektora kosmicznego, a także rozpoczęcie prac nad autorskim, przemysłowym systemem zaawansowanej obserwacji — HyperEye. Scanway zrealizował również wewnętrzny program wspierania kosmicznych projektów studenckich oraz zorganizował wrocławską edycję europejskiego wydarzenia Spacetalk.

Na początku swojej działalności Scanway skupiał się na wizyjnym wsparciu laserowych systemów obróbczych, stopniowo przenosząc swoją działalność w obszar wizyjnych systemów kontroli jakości do przemysłu. W obszarze działań kosmicznych spółka rozpoczynała swoje działania w dziedzinie prac badawczo-rozwojowych nad satelitą obserwacyjnym. Obecnie w obszarze przemysłowym nadal rozwijamy produkty wizji maszynowej, a w branży kosmicznej stawiamy na zaawansowane instrumenty obserwacyjne – na przykład teleskopy kosmiczne.

Do najważniejszych projektów przemysłowych Scanway należy linia produktów HyperEye – zaawansowanych systemów wizyjnych, które potrafią zobaczyć znacznie więcej niż ludzkie oko, rozróżniają nawet coś, co powszechnie nazywane jest „kolorem chemicznym obiektu”. Najważniejsze projekty kosmiczne Scanway to projekt ScanSAT oraz projekty PIAST i EagleEye.

Warto też podkreślić, że małego start-up’u Scanway ewoluował do 30 – osobowej spółki, łączącej kompetencje inżynierów i specjalistów z zakresu technologii obserwacyjnej oraz zespół sprzedażowy, HRowy i administracyjny. Dzięki wytężonej pracy i czujnym obserwowaniu rynku Scanway rozwinął się, tworząc silny, kompetentny zespół, który dba o potrzeby technologiczne klientów z całej Europy.

Swoboda działania, ciekawość i chęć wspierania świata zdobyczami technologii

W Scanway kluczowymi wartościami jest swoboda działania, ciekawość i chęć wspierania świata zdobyczami technologii. Wierzymy, że kombinacja tych trzech pozwala pracować w przyjaznych warunkach i robić prawdziwe innowacje, które efektywnie pracują na sukces i komfort naszych klientów i nas.

Od początki swojej działalności Scanway działa we Wrocławskim Parku Technologicznym, ze względu na to, że ma zapewniony tam dostęp infrastruktury laboratoryjnej oraz wsparcie dla start-upów. Ponadto, dzięki współpracy wewnętrznej w ramach rozwijania rezydentów Wrocławskiego Parku Technologicznego miał okazję promować swoje rozwiązania m.in. w CERN – światowej rangi instytucie badań jądrowych w Genewie.

Kolejne lata Scanway to przede wszystkim rozwijanie marek Scanway Space i Scanway Industry. Obie marki są silne, obie realizują swoje cele biznesowe, ale firma pracuje nad tym, aby rozwiązania dotarły do szerszego grona podmiotów kosmicznych i przemysłowych. Dodatkowo Scanway mocno rozbudowuje zespół, co oznacza nowe wyzwania, relacje i ciekawe projekty. Będzie się działo! Zainteresowanych postępami spółki zapraszamy na profil Scanway na Facebooku i LinkedInie.

Zobacz innowacje z Wrocławia

  • 18 lutego, 2024

  • NOKIA

    24 stycznia, 2023

  • 25 listopada, 2022