Wprowadzają AI do przemysłu

Wprowadzają AI do przemysłu

byteLAKE to wrocławska firma, która tworzy oprogramowanie dla różnych branż oraz własne produkty, oparte na sztucznej inteligencji (SI; AI, ang. Artificial Intelligence). Swoją biznesową drogę zaczynała w jednym z inkubatorów przedsiębiorczości Wrocławskiego Parku Technologicznego. Jak potoczył się jej rozwój?

byteLAKE to firma ściśle związana ze sztuczną inteligencją. Stworzyła ona m.in. byteLAKE’s CFD Suite, który wykorzystuje SI, aby skrócić czas symulacji CFD (ang. Computational Fluid Dynamics) wykorzystującej metodę numeryczną do analizowania przepływu płynów z godzin do minut, czy byteLAKE’s Cognitive Services dedykowane algorytmy SI dla przemysłu 4.0 oraz restauracji.

Nasze produkty wprowadzają AI do wielu różnych branż. Są one wykorzystywane np. w produkcji, do wizualnej inspekcji procesów, części, komponentów lub produktów. Np. potrafią wykrywać i analizować linię mokrą przy produkcji papieru, zarysowania i etykiety w produktach, itp. To jednak nie wszystko. W motoryzacji, Cognitive Services wykorzystuje  mikrofony w celu dokonania oceny jakości silników samochodowych. Poza kamerami czy mikrofonami, Cognitive Services potrafią analizować dane z wielu różnych źródeł, w tym dane z czujników IoT (Internet Rzeczy, ang. Internet of Things), co z kolei stanowi fundament systemów monitorujących złożone infrastruktury przemysłowe i np. wykrywających zagrożenia. Typowy przykład to tzw. rozwiązania predictive maintenance prognozujące konieczne prace serwisowe. Analityka danych to także rozwiązania, dzięki którym możemy w taki sposób skonfigurować nasz system, aby np. zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię. W restauracjach, nasze Cognitive Services są wykorzystywane do rozpoznawania produktów i np. wysyłania ich listy do kasjera, co pozwala skutecznie skrócić kolejki i czas oczekiwania na rachunek – wyjaśnia, Marcin Rojek, współzałożyciel byteLAKE.

Firma tworzy również oprogramowanie na zamówienie, w którym wykorzystujemy SI/AI do analizy w czasie rzeczywistym obrazów, filmów, dźwięków i danych z czujników.

W dzisiejszych czasach, przemysł nieustannie zmierza w kierunku doskonałości, poszukując coraz bardziej zaawansowanych narzędzi i technologii, które pozwolą na efektywne zarządzanie produkcją, zapewnienie najwyższej jakości produktów, i w końcu, osiągnięcie konkurencyjności na globalnym rynku. W tej dynamicznej podróży, jednym z najważniejszych sojuszników przemysłu okazuje się Sztuczna Inteligencja (SI). Wierzymy, że wspólnie możemy uczynić innowacje AI rzeczywistością  – dodaje Mariusz Kolanko, współzałożyciel byteLAKE.

byteLAKE sztuczną inteligencję wprowadza nie tylko do przemysłu. Stale rozwija też swoje innowacyjne produkty, takie jak brainello, oprogramowanie do przetwarzania dokumentów oparte na SI, działające bez szablonów, oraz Ewa Guard, SI dla Dronów, umożliwiający analizę wizualną obszarów o dużym zasięgu.

Od startupu do wielomilionowego konsorcjum

byteLAKE swoją biznesową drogę zaczął w 2016 roku, korzystając z oferty Inkubatorów Przedsiębiorczości WPT.

Od początku istnienia naszej firmy stawialiśmy na ciągłe rozbudowywanie solidnej siatki partnerów. Projekty AI zawsze wymagają bliskiej współpracy pomiędzy ekspertami z wielu różnych branż. Inkubator Przedsiębiorczości WPT to jeden wielki kolaż firm, które jeszcze kilka lat temu rozwijały się w często rozdzielnych światach, a dzisiaj, dzięki AI, mają ogromne, nowe pole do współpracy. Jednym z efektów współpracy właśnie zapoczątkowanej w inkubatorze jest projekt WRO4digITal  – komentuje Marcin Rojek.

Dalszy rozwój firmy był bardzo dynamiczny, dzięki czemu dziś cieszy się ona stabilną pozycją pozwalającą na inwestowanie w rozwój innowacyjnych rozwiązań AI. Jest ona również członkiem konsorcjum WRO4digITal. Jest to Europejski Hub Innowacji Cyfrowych (EDIH) z Wrocławia, utworzony przez konsorcjum 22 instytucji oferujących kompleksowe wsparcie w procesie transformacji cyfrowej. Dolnośląskie firmy oraz jednostki administracji publicznej mogą skorzystać z nieodpłatnych usług eksperckich i zmodernizować sposób produkcji lub świadczenia usług zgodnie z obecnymi trendami cyfryzacyjnymi.

WRO4digITal to wyjątkowa oferta dla firm chcących zrozumieć i w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w AI. Jako byteLAKE, przygotowaliśmy zestaw dedykowanych pakietów, takich jak, szkolenia, warsztaty, fundusze na wdrożenia, aby maksymalnie ułatwić Małym i Średnim Przedsiębiorstwom z całej Polski jak najlepiej przejść drogę od pomysłu do uruchomienia systemu opartego na SI, wspomagającego ich codzienne operacje – podsumowuje Rojek.

Rozwój byteLAKE można śledzić na www.byteLAKE.com oraz na www.byteLAKE.pl.


Czytaj więcej:

Proponujemy pod filmem umieścić wideo – prosimy o link/i do wybranych

Zobacz najnowsze informacje

  • 6 września, 2024

  • 5 września, 2024

  • 23 sierpnia, 2024