Wrocławski robot oparty na sztucznych mięśniach? Rozwija go startup Clone!

Clone

Wrocławski robot oparty na sztucznych mięśniach? Rozwija go startup Clone!

Wrocław to miasto wielu innowacji! Jedną z nich jest robotyczna ręka, która opiera się na anatomii ludzkiej. Została stworzona ze sztucznych kości i mięśni, które napędzane są za pomocą energii hydraulicznej. Ręka to pierwszy element całego androida, który składał się będzie z torsu i dwóch rąk od ramienia po palce. Opracowała ją firma Clone.

Clone to firma oparta na eksperckim doświadczeniu. Została założona przez Łukasza Koźlika, konstruktora, pomysłodawcę i CTO firmy. Przed założeniem Clone’a przez 5 lat współprowadził firmę produkcyjną, był studentem Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Wrocławskiej, a swoją wiedzę zdobył poprzez wieloletnie R&D w laboratorium. CEO przedsiębiorstwa jest z kolei Dhanush, który był współzałożycielem amerykańskiego start-upu informatycznego. Ma wykształcenie Machine Learning, które zdobył na uczelni w Nowym Jorku.

Wyobraźcie sobie świat, gdzie każdy ma swojego robota do pomocy. Są one łatwo dostępne, zrobione z syntetycznych materiałów i robią dokładnie to samo co człowiek, bo ich budowa jest taka sama jak ludzka. Technologia rozwija się coraz prężniej z roku na rok, lecz pomimo XXI wieku nadal nie mamy robotów “niewolników”, czyli maszyn, które pracują odtwórczo i powtarzalnie. W Clone, jako pierwsi na świecie tworzymy biomimetycznego robota humanoidalnego opartego na sztucznych mięśniach – opowiada Łukasz Koźlik, prezes firmy, CTO.

Pomysł na androida i spółka w USA

Clone to firma zajmująca się budową androidów, czyli maszyn uniwersalnych opartych na ludzkiej anatomii. Roboty te przeznaczone są dla każdego – od firm produkcyjnych, przez szpitale po wykorzystanie prywatne przez każdego człowieka na Ziemi. Firma skupia się dziś na powiększaniu swojego kapitału poprzez sprzedaż części robota, takich jak ręka, a jej najważniejszym celem jest dopracowanie prototypu i uruchomienie produkcji. Pomysł na jej stworzenie to nie nowość. Zakiełkował on w głowie Łukasza Koźlika w 2014 roku i od tamtego czasu niezależnie przez 7 lat rozwijał swój projekt. Pod koniec 2021 roku została założona firma Clone Incorporated w Stanach Zjednoczonych wraz z dofinansowaniem od inwestorów z Doliny Krzemowej. Na początku 2022 roku powstała spółka córka Clone sp zoo.

Pierwszą trudnością jaką napotkaliśmy na swojej drodze było skonstruowanie działającego ramienia robotycznego. Pierwszy prototyp powstał zaledwie po roku, jednak kolejnym wyzwaniem okazała się ręka, która pracowała bez usterki. Następnym wyzwaniem było znalezienie wspólnika, z którego pomocą można było założyć firmę i zatrudnić ludzi, którzy byli niezbędni do dalszego rozwijania projektu – opowiada Łukasz Koźlik,.

Oferta firmy stale ewoluuje. W pierwszej kolejności sprzedawana będzie ręka od łokcia do palców, następnie uzupełniona ona zostanie o ramię wraz ze stawem barkowym. W kolejnym etapie będą to obie ręce wraz z torsem i głową i finalnie cały dwunożny android. Rozwija się również jej zespół. Przez 7 lat jej CTO pracował głównie samodzielnie z okazjonalną pomocą znajomych. Od 2021 roku zespół powiększył się do 5 osób. Natomiast na dzisiaj załoga projektu liczy aż 16 osób.

– Świat, w którym żyjemy dostosowany jest do człowieka z każdej możliwej strony: narzędzia, maszyny, auta, drzwi, kubki czy krzesła. Więcej energii i czasu kosztuje nas stworzenie środowiska dla robota, aniżeli dostosowanie maszyny do zbudowanego już otoczenia. Technologia Clone’a to robot, który w budowie odpowiada ludzkiej anatomii. Podczas procesu twórczego okazało się, że efektywność działania jest ściśle powiązana z budową szkieletu robota. Im ma on bardziej zbliżony kształt do kości ludzkiej, tym działanie jest lepsze, dłuższe i bardziej wydajne. W naszym projekcie anatomiczne podobieństwo całej konstrukcji i sposobu działania do człowieka jest najwyższą wartością. Wystarczy popatrzeć na ludzi wokół, żeby zrozumieć jak dużo konstrukcji już w ten sposób działa. Naszym zadaniem jest tę konstrukcję sklonować – opowiada o działalności firmy Daria Sikorska, Project Manager w Clone.

Kierunek przyszłość

Clone to firma, której rozwój warto śledzić już dziś. Robotyczna ręka z pięciopalczastą dłonią przyda się wszędzie tam, gdzie przydać się może ręka ludzka, czyli wszędzie- od przemysłu technologicznego po branżę handlową czy militarną. Robot używany będzie także tam, gdzie prace powtarzalne niosą za sobą niebezpieczeństwo czy zagrożenie życia dla pracownika. W miejscach, gdzie automatyzacja z wykorzystaniem dotychczasowych robotów jest niemożliwa, technologia, którą opracował Clone spełni postawione wymagania.

Zobacz innowacje z Wrocławia

  • 18 lutego, 2024

  • NOKIA

    24 stycznia, 2023

  • 25 listopada, 2022