Wystartował WRO4digITal EDIH Wrocław. Dla małych i średnich firm czeka realne wsparcie!

Wystartował WRO4digITal EDIH Wrocław. Dla małych i średnich firm czeka realne wsparcie!

We Wrocławiu rozpoczął działalność WRO4digITal – Europejski Hub Innowacji Cyfrowych (EDIH) , utworzony przez konsorcjum 22 instytucji oferujących kompleksowe wsparcie w procesie transformacji cyfrowej. Przedsiębiorstwa z sektora MŚP mogą teraz skorzystać z nieodpłatnych usług eksperckich i zmodernizować sposób produkcji lub świadczenia usług zgodnie z trendami cyfryzacyjnymi.

European Digital Innovation Hub to europejskie centra innowacji cyfrowych, powstałe w ramach unijnego programu Cyfrowa Europa, którego celem jest rozwój gospodarki Unii Europejskiej poprzez koordynację i wspieranie transformacji cyfrowej Państw Członkowskich. EDIHy funkcjonują jako punkty kompleksowej obsługi – one stop shop – dla małych i średnich przedsiębiorstw, umożliwiając im dynamiczną reakcję na wyzwania cyfrowe i tym samym zwiększając ich konkurencyjność. Jeden z nich, WRO4digITal EDIH Wrocław, wystartował właśnie we Wrocławiu, a centrum jego działania skupione jest we Wrocławskim Parku Technologicznym, który jest koordynatorem projektu.

Celem WRO4digITal jest podniesienie poziomu ucyfrowienia gospodarki na Dolnym Śląsku. Działalność wrocławskiego hub’u wpłynie na podniesienie konkurencyjności lokalnych firm, wzrost gospodarczy w regionie, zwiększy dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców.

– WRO4digITal ma służyć wszystkim niewielkim firmom do tego, aby rozwijały się cyfrowo i oferowały swoje usługi w świecie cyfrowym i w tym kierunku rozwijały swój biznes. Na razie jesteśmy na początku tej drogi, dlatego uważamy, że trzeba wesprzeć najmniejszych. Jesteśmy przekonani, że ze wsparcia skorzysta około 200 przedsiębiorców nie tylko z Wrocławia, ale z całego Dolnego Śląska. Razem z innymi hubami z polskiej sieci EDIH, będziemy te usługi realizować tak naprawdę dla całego kraju – mówił w trakcie konferencji inaugurującej projekt, która odbyła się 7 lutego 2024 roku, Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Misją WRO4digITal jest uzyskanie efektu sieciowania i budowa ekosystemu innowacji cyfrowych na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez działania edukacyjne i demonstracyjne przedsiębiorcom zapewniony będzie dostęp do specjalistycznej wiedzy i wyposażenia oraz usługi doradcze i wdrożeniowe w zakresie rozwiązań cyfrowych.

– Zależy nam na tym, aby przedsiębiorstwa przede wszystkim dowiedziały się na jakim są poziomie dojrzałości cyfrowej, by przy naszej pomocy, mogły go zwiększyć. Jesteśmy hubem ekspertów – dostawców technologii i co najważniejsze – wiedzy. Będziemy wspierać na drodze ku cyfryzacji cały region i Polskę – komentuje dr inż. Emilia Mazgajczyk, Kierownik Projektu WRO4digITal.

Działania WRO4digITal skupione są na trzech głównych technologiach programu Cyfrowa Europa, którymi są: sztuczna inteligencja (AI), obliczenia z wykorzystaniem superkomputerów (HPC) i cyberbezpieczeństwo. W jego ofercie znajdują się usługi oparte o szeroki wachlarz pozostałych technologii cyfrowych m. in.: chmura obliczeniowa, big data, blockchain, Internet rzeczy (IoT), wirtualna/rozszerzona rzeczywistość (VR/AR), nowoczesne rozwiązania z dziedziny automatyki i robotyki oraz wytwarzanie przyrostowe (druk 3D).

 Jak skorzystać z usług?

W celu skorzystania z usług WRO4digITal EDIH Wrocław należy wejść na www.technologpark.pl/edih i zarejestrować się na dedykowanej do programu Cyfrowej Platformie Innowacji. Dzięki temu Przedsiębiorca będzie miał możliwość dołączenia do ekosystemu usług cyfrowych. Każdemu przypisany zostanie indywidualny opiekun, który przeprowadzi go przez proces transformacji. Ważnym elementem korzystania z usług EDIH będzie zbadanie dojrzałości cyfrowej firmy, dzięki czemu zostaną jej zarekomendowane usługi, które rozwiną potencjał cyfrowy przedsiębiorstwa. Do wyboru będzie ponad 50 różnych usług dostarczanych przez partnerów konsorcjum WRO4digITal.

W ramach naszej platformy EDIH możliwe będzie też nawiązywanie kontaktów z innymi uczestnikami ekosystemu. Dostępna jest m.in. giełda innowacji, gdzie każdy z uczestników może dodawać ogłoszenia, proponować wspólne inicjatywy, poszukiwać partnerów do współpracy czy dostawców usług lub technologii.

Warto dodać, że wspólnie z WPT konsorcjum WRO4digITal EDIH Wrocław tworzą renomowani partnerzy: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Balluff Polska, byteLAKE, Climbex, Coventry University Research Institute Europe, Dolnośląski Fundusz Rozwoju, Dolnośląski Fundusz Rozwoju Inwestycyjny, Fundacja Invelo, GISPartner, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, mis, Neurosoft, Operator Chmury Krajowej, Politechnika Wrocławska, Robotics Smart Solutions, SI Consulting, Solid Solutions, TestArmy Group, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”.

Więcej informacji: www.technologapark.pl/edih

Więcej informacji >

Zobacz najnowsze informacje

  • 21 kwietnia, 2024

  • 11 kwietnia, 2024

  • 2 kwietnia, 2024