Piwo ze słodu bezglutenowego

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Przedmiotem oferty jest sposób wytwarzania słodu bezglutenowego oraz piwa bezglutenowego z soczewicy zielonej. Pomimo tego, że do procesu słodowania wykorzystuje się tradycyjnie nasiona zbóż, to podstawowe procesy metaboliczne występujące w ziarnach są również obecne w nasionach innych roślin, takich jak rośliny strączkowe

  • Technologia żywności

Przejdź do

Opis innowacji
Możliwości zastosowania
Model współpracy
Kontakt

Opis innowacji

KRÓTKI OPIS TEMATYKI BADAWCZEJ

Część populacji cierpiąca na celiakię i inne schorzenia układu pokarmowego nie może spożywać glutenu albo może spożywać tylko niewielkie ilości produktów zwierających tę substancję. Piwo jest jednym z produktów odradzanych populacji cierpiącej na schorzenia tego typu, gdyż jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych do wytworzenia piwa jest słód jęczmienny, wytwarzany z nasion jęczmienia. Oferta firm bezglutenowych jest wciąż uboga. Nasiona roślin strączkowych, takie jak, soczewica, są pozbawione glutenu i często są wykorzystywane jako substytut ziaren zbóż w produkcji różnorodnych produktów spożywczych dla osób dotkniętych celiakią. Wciąż nie ma jednak na polskim rynku piwa bezglutenowego z soczewicy.

OPIS WYNALAZKU

Przedmiotem oferty jest sposób wytwarzania słodu bezglutenowego oraz piwa bezglutenowego z soczewicy zielonej. Pomimo tego, że do procesu słodowania wykorzystuje się tradycyjnie nasiona zbóż, to podstawowe procesy metaboliczne występujące w ziarnach są również obecne w nasionach innych roślin, takich jak rośliny strączkowe. Dotychczasowe metody zacierania infuzyjnego nie pozwalały jednak na wykorzystanie słodu z soczewicy zielonej jako surowca do produkcji brzeczki, która charakteryzowałaby się brakiem całkowicie niezhydrolizowanej skrobi. Najnowsze badania nad słodem z soczewicy zielonej wykazały, że przy odpowiednio sterowanym procesie zacierania, możliwe jest całkowite scukrzenie skrobi zawartej w słodzie z soczewicy zielonej i uzyskanie brzeczki, która następnie może być poddana procesowi fermentacji etanolowej. Technologie obejmują zoptymalizowane parametry i procedury, które pozwalają uzyskać słód i piwo pozbawione glutenu o najwyższej jakości i atrakcyjnych właściwościach sensorycznych.

PRZEWAGI

• Napój bezglutenowy i może być stosowany przez osoby cierpiące na celiakię;

• metoda stosunkowo łatwa do przeskalowania i implementacji.

OCHRONA PATENTOWA P.443732 P.443994

Więcej informacji >

Zastosowanie

Przemysł słodowniczy i piwowarski

Model współpracy

– umowa licencyjna;
– umowa sprzedaży;
– prace B+R.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Oferta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu skierowana jest do przedsiębiorców, naukowców, instytutów badawczo-rozwojowych, administracji publicznej oraz jednostek samorządu terytorialnego. Uniwersytet dysponuje doświadczoną i profesjonalną kadrą naukową, która w oparciu wiedzę i umiejętności oraz przy wsparciu specjalistycznej infrastruktury badawczej jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom badawczym lub dostarczyć wnikliwe ekspertyzy. Kompetencje naszych specjalistów potwierdzają liczne patenty oraz projekty badawcze i badawczo-rozwojowe realizowane w międzynarodowych i kajowych interdyscyplinarnych zespołach. Współpracujemy z 250 podmiotami, do których zaliczają się tacy światowi liderzy jak Bayer Sp. z o.o., KGHM Polska Miedź S.A., Ustronianka, BASF Polska Sp.z o.o., spółki Grupy Maspex, w tym w szczególności Tymbark i Lubella, SensDx S.A czy SAT Revolution.

  • Technologia żywności
  • ul. Norwida 25 50-375 Wrocław
  • www.upwr.edu.pl
  • joanna.wicinska@upwr.edu.pl
  • +48 725 550 881

Kontakt w sprawie innowacji

Joanna Wicińska

  • +48 725 550 881
  • joanna.wicinska@upwr.edu.pl

Zobacz najnowsze innowacje

  • 2 kwietnia, 2024

  • 2 kwietnia, 2024

  • 2 kwietnia, 2024